Sched.com Conference Mobile Apps
bylarm 2014
has ended
Create Your Own Event
bylarm 2014
Schedule
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Attendees
Search
or browse by date + venue
Live
Seminar Interactive
Seminar Music
Popular
Sign up
or
log in
to bookmark your favorites and sync them to your phone or calendar.
menu
Menu
Schedule
Attendees
Search
tune
Filter sessions
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Wednesday
, February 26
Kulturhuset
14:00 •
Booking for viderekommende festivalbookere (Presentert av Norsk Rockforbund)
Naustet (Youngstorget)
16:00 •
WiMP Stories
Rockefeller hybel
13:00 •
Booking for viderekommende helårsarrangører (Presentert av Norsk Rockforbund)
The P3-annex
13:00 •
P3 LIVE - Christine
20:00 •
iampsyencefiction
21:00 •
Könsförrädare (SE)
22:00 •
John Martin (SE)
23:00 •
Satellite Stories (FI)
The WiMP Tent
20:30 •
Shitrich (NO)
21:30 •
Marius Beck (NO)
22:30 •
OnklP & De Fjerne Slektningene (NO)
23:30 •
Christopher (DK)
Thursday
, February 27
Auditoriet
14:30 •
Rock City (Presentert av Rock City)
15:15 •
Rock City presenterer: Beredskapsplanlegging, krisehåndtering og livreddende førstehjelp
Bitraf (Youngs gate 6)
10:00 •
Make your own synthesiser - workshop at Oslo's largest hackerspace (Presented by IKT-Norge in cooperation with Bitraf)
Crossroad Club
21:00 •
Hanne Kolstø (NO)
22:00 •
Death By Unga Bunga (NO)
23:00 •
Atlanter (NO)
Forum
11:00 •
Psychedelia for the Modern Age
12:30 •
Q&A: Adrian Utley (Portishead)
14:00 •
«Best practices» for økt kjønnsbalanse i musikklivet
15:15 •
Q&A: Folkert Koopmans (Managing Director of FKP Scorpio Konzertproduktionen GmbH)
16:30 •
Q&A: Simon Halliday (4AD Records)
Gamla
21:00 •
Comet Kid (NO)
22:00 •
Lowing (SE)
23:00 •
Oh!
Herr Nilsen
20:30 •
Sigurd Julius
21:30 •
Daniel Kvammen
22:30 •
iampsyencefiction
23:30 •
Pixel
John Dee
21:00 •
Girl Army
22:00 •
DISKORD
23:00 •
Ondt Blod
Kulturhuset
17:30 •
Q&A: James Murphy (LCD Soundsystem)
Kulturhuset/Red Bull Music Academy venue
21:00 •
Trippy Turtle (NO)
22:00 •
Eloq (DK)
23:00 •
Man Tear (SE)
Mono
18:00 •
Taragana Pyjarama (DK)
20:00 •
Deathcrush (NO)
21:00 •
John Martin (SE)
22:00 •
Könsförrädare (SE)
23:00 •
Lower (DK)
Møterom 1
11:00 •
Putting Money In Context: The Social Life of Music (Presented by Hedmark University College and R2W)
12:15 •
Hultsfredsfestivalen – lokalt musikliv, festival och värdeskapande (Presented by Hedmark University College and R2W)
13:00 •
Går det ikke så går det allikevel - Festivaler som motorer i lokal utvikling og verdiskaping (Presented by Hedmark University College and R2W)
14:45 •
Music in the cloud - The future of access-based music services and their longterm impact on value-creation in the music industry (Presented by Hedmark University College and R2W)
15:30 •
Music streaming in Norway: Four trends, Four years later (Presented by Hedmark University College and R2W)
Møterom 2
11:30 •
Hvordan skal man som arrangør forholde seg til artistkontrakter? (Presentert av Norsk Rockforbund)
12:45 •
Teenage Kicks! Hvordan arrangere gode konserter for ungdom? (Presentert av Norsk Rockforbund)
15:00 •
Gymsalen and beyond (Presentert av Rikskonsertene)
16:15 •
Legal Eagles
Møterom 3
11:00 •
The Music Ally digital training sessions: All the latest tools and best marketing campaigns (medium level)
12:15 •
The Music Ally digital training sessions: Advanced Facebook (advanced level)
14:00 •
The Music Ally digital training sessions: SEO (medium level)
15:15 •
The Music Ally digital training sessions: Analytics and CRM tools (advanced level)
Naustet (Youngstorget)
16:00 •
WiMP Stories
Revolver
20:30 •
Jenny Hval (NO)
21:30 •
Jaakko Eino Kalevi (FIN)
22:30 •
Tremoro Tarantura (NO)
23:30 •
DEATH HAWKS (FI)
Rockefeller
20:30 •
Sassybeat (NO)
21:30 •
Dråpe
22:30 •
Veronica Maggio (SE)
23:30 •
Emilie Nicolas (NO)
Sal A
10:00 •
Opening of bylarm Interactive by Hallstein Bjercke, Commissioner for culture and business development at City of Oslo
10:15 •
Google - Creativity as a critical factor in the world of digital (Presented by IKT-Norge)
11:00 •
The Curve; From freeloaders to superfans (Presented by IKT-Norge)
12:30 •
From a boring classroom to a BAFTA nomination, the journey of a music game (Presented by PressFire.no)
13:00 •
Savant: Ascent – How to make a game for a musician (Presented by PressFire)
13:30 •
Krillbite - The do's and don’ts on Kickstarter (Presented by PressFire)
14:30 •
How to design sound for a post apocalyptic (game)world? (Presented by PressFire)
15:30 •
Adventures on Foot: The World Through Ingress (Presented by PressFire)
Sal B
12:30 •
Lapka, the most beautiful science ever (Presented by IKT-Norge)
13:00 •
The capsule.fm live experience (Presented by IKT-Norge)
14:30 •
The power of beacons, how it will change our everyday context (Presented by IKT-Norge)
15:00 •
Jens Dyvik, the Makers Movement and Open source design (Presented by IKT-Norge)
15:30 •
The innovation renaissance (Presented by IKT-Norge)
16:15 •
MashUP - a music innovation hub (Presented by Music Norway, WiMP, IKT-Norge and Phonofile)
Sal C
12:15 •
Sound quality – streaming gone HiFi (Presented by WiMP)
13:45 •
Status quo og veien videre for norske konsertarrangører (Presentert av Norsk Rockforbund)
15:00 •
Billettservice presents: Ticketmaster International – The Future of Ticketing
16:15 •
Festivalstøtten tenkt på nytt - debatt
Sal D
11:00 •
Good Day Sunshine (in three parts): Part 1 - Being for the Benefit of Mr Ek
11:20 •
Good Day Sunshine (in three parts): Part 2 - Norwegians would
12:15 •
Good Day Sunshine (in three parts): Part 3 - Everybody’s got something to hide, except for me and my artist
13:30 •
Breaking new ideas for streaming and how to promote your music (Presented by WiMP)
14:45 •
We can twerk it out - a YouTube 101 (in three parts)
Sentrum Scene
21:00 •
Tussilago (SE)
22:00 •
The South (NO)
23:00 •
Carnival Kids
Skogen, by the lobby
12:00 •
Lunch at Skogen: Meet the Brits! Check out Nordic Playlist!
Stratos
21:30 •
Sisy Ey (ICL)
22:30 •
Lust For Youth (SE/DK)
23:30 •
Sin Cos Tan (FI)
The interactive container, Youngstorget
11:00 •
Meet the top Indie game developers in Norway! (presented by newgame.no and IKT-Norge)
17:30 •
Oppstart, Innovasjon og drikke
The P3-annex
00:00 •
Jenny Hval (NO)
13:00 •
P3 LIVE - Christine
20:00 •
Elsa & Emilie
21:00 •
Arshad Maimouni
22:00 •
KLISH
23:00 •
Danny Maroc
The Tono Lounge
17:45 •
Slim Jim Phantom, Earl Slick & Glen Matlock (Presentert av Rock City)
The WiMP Tent
00:30 •
Admiral P (NO)
20:30 •
Tiger Bell (SE)
21:30 •
Charlotte Qvale (NO)
22:30 •
LOVELOVELOVE
23:30 •
Hjaltalin (ICL)
Friday
, February 28
Auditoriet
10:00 •
Eksportskolen på bylarm: Musikkbransjen på en skoletime
11:00 •
Eksportskolen på bylarm: Møt din mentor
13:00 •
Eksportskolen på bylarm: Utenlandsturné og skatt
14:00 •
Eksportskolen på bylarm: Internasjonalisering
15:00 •
Eksportskolen på bylarm: Digital marketing and promotion in a global music market
16:00 •
Eksportskolen på bylarm: Forretningsplan for dummies (les musikkbransjen)
Bitraf (Youngs gate 6)
10:00 •
Make your own synthesiser - workshop at Oslo´s largest hackerspace (Presented by IKT-Norge in cooperation with Bitraf)
Crossroad Club
00:00 •
Jenny Wilson (SE)
20:00 •
Hjaltalin (ICL)
21:00 •
Lowing (SE)
22:00 •
Baby In Vain (DK)
23:00 •
Tussilago (SE)
Forum
12:00 •
Musikkforleggerne presenterer: First we take Berlin, then we take…
13:45 •
Q&A: Matador Records (Nils Bernstein & Chris Lombardi)
15:00 •
Rock Museums: music in a glass case?
17:00 •
Meet the managers
Gamla
00:00 •
Hjerteslag
01:00 •
Satellite Stories (FI)
21:00 •
Nabiha (DK)
22:00 •
All We Are (NO)
23:00 •
Línt
Herr Nilsen
00:30 •
Ine Hoem
20:30 •
Sumie (SE)
21:30 •
Elsa & Emilie
22:30 •
Aurora Aksnes
23:30 •
Marcus Løvdal Band - Union Blues Band 2014
John Dee
00:00 •
The Wolves (NO)
01:00 •
Oslo Faenskap (NO)
21:00 •
Kill J (DK)
22:00 •
Lust For Youth (SE/DK)
23:00 •
folkE
Kulturhuset
16:00 •
Q&A: John Cale
18:30 •
Musikkforum på bylarm: SHOCKADELICA (Presentert av Nopa og Norsk Komponistforening)
Kulturhuset/Red Bull Music Academy venue
00:00 •
When Saints Go Machine (DK)
01:00 •
James Murphy DJ SET (US)
21:00 •
Taragana Pyjarama (DK)
22:00 •
Intertwine
23:00 •
Shine 2009 (FI)
Mono
00:00 •
Team Me (NO)
18:00 •
Oh!
20:00 •
Ondt Blod
21:00 •
Kate Boy (SE)
22:00 •
Little Children (SE)
23:00 •
DEATH HAWKS (FI)
Møterom 1
11:00 •
TONO presenterer: Opphavsrett for dummies
12:30 •
StartupLab presents: Nordic Top 24 - The Nordic's hottest tech startups - Track 2
14:15 •
FONO presenterer: Uavhengige norske plateselskaper - trenger vi det?
16:00 •
From fan to customer
Møterom 2
11:00 •
Varemerkebeskyttelse av band- og artistnavn
12:30 •
StartupLab presents: Nordic Top 24 - The Nordic's hottest tech startups - Track 3
14:15 •
The German music market (Presented by Music Norway)
Møterom 3
10:15 •
The Music Ally digital training sessions: Advanced Facebook (advanced level)
11:45 •
The Music Ally digital training sessions: Advanced YouTube (advanced level)
13:30 •
The Music Ally digital training sessions: All the latest tools and best marketing campaigns (medium level)
15:00 •
The Music Ally digital training sessions: SEO (medium level)
Naustet (Youngstorget)
16:00 •
WiMP Stories
Oslo Congress centre
18:00 •
bylarm presents: Vince Clarke in conversation CANCELLED
Parkteatret, Yngling presenterer P3 Urørt
18:00 •
Sigurd Julius
19:00 •
Carnival Kids
20:00 •
Farao (NO)
21:00 •
The Wolves (NO)
22:00 •
Shy for Shore
Revolver
00:30 •
AWAY
20:30 •
LOVELOVELOVE
21:30 •
Hjerteslag
22:30 •
Lower (DK)
23:30 •
Girl Army
Rockefeller
00:30 •
Christopher (DK)
20:30 •
Vilde Tuv (NO)
21:30 •
Sisy Ey (ICL)
22:30 •
When Saints Go Machine (DK)
23:30 •
Proviant Audio (NO)
Sal A
12:30 •
The Walking Dead, Telltale Games (Presented by PressFire)
13:30 •
Josef Fares - How a decorated film director fulfilled his dream of making a video game
14:30 •
The secret of sound in video games – Tales from a 'sound guy' (Presented by PressFire)
15:15 •
Cloud Chamber - One third film, partly a game – mostly an ambitious social media experiment (Presented by PressFire)
16:30 •
Kor e alle helter hen?- fremtidens norske headlinere (Presentert av Norsk Rockforbund)
Sal B
11:00 •
Sponsorvirksomhet for konsertarrangører m/ekspertpanel (Presentert av Norsk Rockforbund)
12:45 •
European Lab: The Success Story of four independent music festivals in Europe (Presented by the Norwegian Live Music Association in collaboration with European Lab)
14:15 •
From A to Z - All Killers, No Fillers: The Art of Listening in the Age of Music Streaming (Presented by WiMP)
Sal C
10:00 •
StartupLab presents: Data vizualization - Powerfull tools for tech business
10:45 •
StartupLab presents: The future of payments
12:30 •
StartupLab presents: Nordic Top 24 - The Nordic's hottest tech startups - Track 1
14:30 •
The Nordic Startup Scene: PitchFEST
Sal D
12:00 •
Live and let live – live music in the digital age
14:00 •
TONO presenterer: The sky’s the limit?
15:15 •
Tomorrow never knows - we hear from the future of the music business
Sentrum Scene
00:00 •
Rumble In Rhodos (NO)
01:00 •
OnklP & De Fjerne Slektningene (NO)
21:00 •
Naomi Pilgrim (SE)
22:00 •
Tove Lo (SE)
23:00 •
Linkoban (DK)
Skogen, by the lobby
10:00 •
German Networking Breakfast - in association with Reeperbahn Festival
Stratos
00:30 •
Kill J (DK)
01:30 •
André Bratten (NO)
20:30 •
Torkelsen
21:30 •
Sea Change (NO)
22:30 •
Disa (ICL)
23:30 •
Ice Cream Cathedral
The interactive container, Youngstorget
12:00 •
Oslo på SXSW i Austin, Lunch og infomøte (Presented by IKT-Norge)
19:00 •
The great StartupLab Interactive afterparty (presented by StartupLab)
20:00 •
Scandinavia's Coolest Investors
The P3-annex
00:00 •
Kindred Fever
01:00 •
Truls (NO)
02:00 •
Linkoban (DK)
13:00 •
P3 LIVE - Christine
20:00 •
Yoguttene
21:00 •
Abidaz (SE)
22:00 •
Sigurd Julius
23:00 •
Farao (NO)
The Tono Lounge
18:00 •
Q&A: Irmin Schmidt (Can)
The WiMP Tent
00:30 •
Samsaya (NO)
01:30 •
Tove Lo (SE)
02:30 •
Arif (NO)
20:30 •
side effects (SE)
21:30 •
Kaja Gunnufsen
22:30 •
AWAY
23:30 •
Seinabo Sey (SE)
Saturday
, March 1
Crossroad Club
00:00 •
The South (NO)
21:00 •
side effects (SE)
22:00 •
Daniel Kvammen
23:00 •
Comet Kid (NO)
Gamla
00:00 •
Angelica's Elegy
01:00 •
Erlend Øye & Hjálmar
21:00 •
Aurora Aksnes
22:00 •
Arshad Maimouni
23:00 •
Charlotte Qvale (NO)
Herr Nilsen
00:30 •
Sibille Attar (SE)
20:30 •
Marius Beck (NO)
21:30 •
Kaja Gunnufsen
22:30 •
Disa (ICL)
23:30 •
Nabiha (DK)
John Dee
00:00 •
Panda DA Panda (SE)
01:00 •
Sin Cos Tan (FI)
21:00 •
KLISH
22:00 •
Danny Maroc
23:00 •
Arif (NO)
Kulturhuset/Red Bull Music Academy venue
00:00 •
Young Dreams (NO)
01:00 •
CEO - DJ SET (SE)
21:00 •
Drippin (NO)
22:00 •
Copia Doble Systema
23:00 •
André Bratten (NO)
Mono
00:00 •
Frk. Fryd
16:00 •
The Irish Wave - From Grafton Street to the world
18:00 •
Sumie (SE)
18:00 •
The Quietus presents Saturday at Mono
20:00 •
Tremoro Tarantura (NO)
21:00 •
Sea Change (NO)
22:00 •
Baby In Vain (DK)
23:00 •
Jaakko Eino Kalevi (FIN)
Revolver
00:30 •
Tiger Bell (SE)
20:30 •
Dråpe
21:30 •
Línt
22:30 •
DISKORD
23:30 •
Shy for Shore
Rockefeller
00:30 •
Lemaitre (NO)
21:30 •
Zhala (SE)
22:30 •
Frk. Fryd
23:30 •
Admiral P (NO)
Sentrum Scene
00:00 •
Jenny Wilson (SE)
01:00 •
Oskar Linnros (SE)
20:00 •
Nordic Music Prize - First Aid Kit (SE)
22:00 •
Ine Hoem
23:00 •
Farao (NO)
Stratos
00:30 •
Zhala (SE)
01:30 •
Man Tear (SE)
21:00 •
Serena Maneesh Somnambulism
22:30 •
folkE
23:30 •
Trippy Turtle (NO)
The P3-annex
00:00 •
Carnival Kids
01:00 •
The Wolves (NO)
02:00 •
Shy for Shore
20:00 •
Pixel
21:00 •
Vilde Tuv (NO)
22:00 •
Ice Cream Cathedral
23:00 •
Emilie Nicolas (NO)
The Tono Lounge
18:00 •
You can’t put your arms around a memory: Bylarm-lørdag med Petter Baarli
The WiMP Tent
00:30 •
Hanne Kolstø (NO)
01:30 •
Beastmilk
02:30 •
Coucheron (NO)
20:30 •
Little Children (SE)
21:30 •
Oskar Linnros (SE)
22:30 •
Rumble In Rhodos (NO)
23:30 •
Deathcrush (NO)
Sunday
, March 2
Crossroad Club
00:00 •
Seinabo Sey (SE)
Gamla
00:00 •
Sassybeat (NO)
01:00 •
Samsaya (NO)
Herr Nilsen
00:30 •
Kindred Fever
John Dee
00:00 •
Abidaz (SE)
01:00 •
Yoguttene
Kulturhuset/Red Bull Music Academy venue
00:00 •
Genius Of Time (SE)
01:00 •
Axel Boman & Petter DJ SET
Mono
00:00 •
Beastmilk
Revolver
00:30 •
Torkelsen
Rockefeller
00:30 •
Death By Unga Bunga (NO)
01:30 •
Erlend Øye & Hjálmar
Sentrum Scene
00:00 •
Kate Boy (SE)
01:00 •
Truls (NO)
Stratos
00:30 •
Panda DA Panda (SE)
01:30 •
Coucheron (NO)
The P3-annex
00:00 •
Angelica's Elegy
01:00 •
All We Are (NO)
02:00 •
Lemaitre (NO)
The WiMP Tent
00:30 •
Sibille Attar (SE)
01:30 •
Naomi Pilgrim (SE)
02:30 •
Proviant Audio (NO)
Timezone
bylarm 2014
Europe/Oslo
Filter By Date
bylarm 2014
Feb 26
-
Mar 2, 2014
Wednesday
, February 26
Thursday
, February 27
Friday
, February 28
Saturday
, March 1
Sunday
, March 2
Filter By Venue
Oslo, Norway
Sort schedule by Venue
Auditoriet
Bitraf (Youngs gate 6)
Crossroad Club
Forum
Gamla
Herr Nilsen
John Dee
Kulturhuset
Kulturhuset/Red Bull Music Academy venue
Mono
Møterom 1
Møterom 2
Møterom 3
Naustet (Youngstorget)
Oslo Congress centre
Parkteatret, Yngling presenterer P3 Urørt
Revolver
Rockefeller
Rockefeller hybel
Sal A
Sal B
Sal C
Sal D
Sentrum Scene
Skogen, by the lobby
Stratos
The interactive container, Youngstorget
The P3-annex
The Tono Lounge
The WiMP Tent
Filter By Type
Live
Seminar Interactive
Seminar Music
Recently Active Attendees
Silje Natvik
Stine Haugen
Øystein Karlstad
Vegar Svendgård
Bjorn Rasmussen
Øystein Apeland
Siri Solem Mercado
Lars S
More →
Filter sessions
Apply filters to sessions.
close
Dates
Wednesday
, February 26
Thursday
, February 27
Friday
, February 28
Saturday
, March 1
Sunday
, March 2
Venue
Auditoriet
Bitraf (Youngs gate 6)
Crossroad Club
Forum
Gamla
Herr Nilsen
John Dee
Kulturhuset
Kulturhuset/Red Bull Music Academy venue
Mono
Møterom 1
Møterom 2
Møterom 3
Naustet (Youngstorget)
Oslo Congress centre
Parkteatret, Yngling presenterer P3 Urørt
Revolver
Rockefeller
Rockefeller hybel
Sal A
Sal B
Sal C
Sal D
Sentrum Scene
Skogen, by the lobby
Stratos
The interactive container, Youngstorget
The P3-annex
The Tono Lounge
The WiMP Tent
Session Type
Live
Seminar Interactive
Seminar Music
Other Filters